Ağrı da Hayvan Piyasaları Hareketlendi

03.04.2017

703 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Spread the love

Ağrı’da hayvan piyasaları hareketlendi

AĞRI – Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Et fiyatları düşecek açıklaması Ağrı’da hayvan piyasalarında hareketliliğe neden oldu.
Ağrı Hayvan Pazarında hayvan ticareti yapan vatandaşlar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Pazartesiden itibaren kırmızı et fiyatlarında indirime gidileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Pazar’da Sığır satan Dilaver Demir adlı vatandaş elinde bulunan sığır’a 9 bin lira istediğini söyledi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının et fiyatları indirime gidecek yönünde açıklamasına tepkide bulunan Demir, Et fiyatlarını düşürmek için önce kesik yem’i ve kaba yemin fiyatını düşürsünler. Vatandaşa bu ortamı sağladıktan sonra ister istemez et fiyatları zaten düşecektir. Bugün ki şartlarda böyle bir şey asla ve asla olamaz çükü 1 torba yem 60 lira” dedi.
Vatandaşlardan Şefik Uğur, et fiyatlarının düşmemesi lazım çünkü vatandaşlar memur değil diyerek duruma tepki gösterdi. Uğur, “Vatandaşlar hayvancılığı yapmak zorundadır. Geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Fiyatların düşmesini istemiyoruz. Et fiyatları düşerse millet perişan olur” ifadelerini kullandı.
Hayvan Pazarında Mehmet Taşdemir ise et fiyatlarının düşmemesi gerektiğini, düşerse hayvancılığının biteceğini belirtti. Taşdemir, “fiyatlar düşerse çiftçilik ölür. Zaten bir tek hayvancılık yapıyoruz. Vatandaşlar hayvancılıkla geçiniyor, fiyatlar düşerse ne yapacaklar. 1 torba yem olmuş 50 lira. Kes samanı olmuş 650 lira. Millet bunun altından çıkamaz. 1 çoban tutuyoruz. 2 Bin liraya, biz bunun altından çıkmayız. Et fiyatları düşerse kimse hayvancılık yapamaz. ve bu işi terk ederler. Piyasalar şimdilik iyidir, ama fiyat indirimi olursa kötü olur. Şimdilik iyidir herkes ekmek yiyiyor. Bir defa vatandaşlar duymuş et fiyatlarının düşeceğini o yüzden hayvanda almıyorlar. Televizyonda izledikleri zaman etin 6 lira düştüğü duyduklarında biz hayvanları satamayız diyorlar. Hayvanlarını meydana getirip geri götürüyorlar” şeklinde konuştu.
Kırmızı et fiyatlarının düşeceğine tepki gösteren bir diğer vatandaş, Kemal Özrek, “Tarım Bakanı ne kadar derse eti ucuz bulamaz. Şu anda piyasada bir boşluk var, et fiyatları 40 liranın üzerine çıkacak. Eti nerden getirecekler ki dolar pahalı. Et pahalanacak yiyen yiyecek yemeyen ise yiyemeyecek. Kilosu 20-25 lira olsa bir şey olmaz ama o fiyata et bulunamaz. İthalde getirseler bile dolar pahalı. Bu paraya satılamaz. Mümkün değil. Türkiye’de mal yok, kalmamış. 35 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Eski yıllar ile şimdiki yıllar arasında yüzde 20-ile 30 arasında fark oluşmuş. Hayvanlar şimdi pahalıdır” diye konuştu.
Et fiyatlarının düşmesi gerektiğini savunan vatandaş Abdurrahman Yılmaz, fiyatların düşmesi çok güzel olur olmağını hayvan piyasasının çok yüksek olduğunu kaydetti. Yılmaz, “Geçen senenin hayvanı mesela geçen yıl Bin 200 liraya alıyorduk şimdi ise Bin 600 ile Bin 800 liradan aşağı vermiyorlar. Biz iş yapamıyoruz. Dışarıdan et alamıyoruz, çünkü çok pahalıdır. Kilosu olmuş 30-35 lira alamıyoruz. Etin fiyatının düşmesi bizim için çok güzel olur hiç olmasa millet alışveriş yapar” değerlendirmesinde bulundu.
Muhsin Yazıcı adlı vatandaş ise, piyasada hayvan olmadığını eskiden hayvanların çok fazla olduğunu aktardı. Yazıcı, “piyasada hayvan da yok. Eskiden 40-50 Bin koyun vardı Şimdi 20 Bin koyun yok. Türkiye’de yok o kadar koyun. Yem çok pahalı saman ucuz. En kötü inek inek şuan 7 Bin liradan aşağı değil. Küçükbaş hayvanlar fiyatı yüksek. Çifti Şua anda Bin 500 ile Bin 800 arası değişiyor. Hayvanlar şu anada pahalı her şey pahalı” dedi.
Cumhuriyet Caddesinde kasap dükkanını işleten Kasapçı İbrahim Özmen “Tarım Bakanlığı açıklama yaptı ama şuan Ağrı’da ki Et ve Balık Kurumu bize bu fiyatlardan eti vermiyor. Yurt genelinde sadece 4 ilde bu fiyatlar geçerli. Ağrı’da geçerli değil. Şu andaki fiyatlar aynen devam ediyor. Fiyatlarda herhangi bir düşüş yok. Biz buradaki Et ve Balık kurumuna başvuruda bulunduk. Bize bu fiyatlardan eti vermiyorlar. Bize diyorlar ki Ankara, Adapazarı gibi yerlerde o fiyatlarda veriliyor, Ama burada verilmiyor. Ama Ağrı’da bu fiyatlardan verilmeyecek. Şu andaki et fiyatlarımızda aynen bu şekilde devam ediyor” dedi.
(AG-AT)

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.