Şoksuz Hayvan Kesimi Yasaklanıyor

03.04.2017

544 views Kişi Okumuş

0 Yorum

Spread the love

Federal yapılı Belçika’nın Flaman kesiminde 2019’dan itibaren şoksuz kurban kesimi yasaklandı. Uzun yıllardır Belçika’da tartışma konusu olan şoksuz kurban kesimi konusunda siyasi partiler anlaşamaya vardı. Flaman Bölge Hükümeti Parlamentosu 2019 yılında şokla kesimi tamamen yasaklandığını duyurdu.

Yasaya göre,, 2019 yılından itibaren tüm koyunlar elektroşok yöntemiyle bayıltıldıktan sonra kesilebilecek. Dana ve sığırlar ise boyundan kesimin gerçekleştiği ilk andan itibaren elektroşok yöntemiyle bayıltılacak. Her kurban bayramı öncesi gündeme gelen şoksuz kurban kesimi tartışmasının son bulması için Bakan Ben Weyts’in aldığı şoksuz kesimin yasaklanması kararına karşı Müslümanların tepkisi sonucu başvuru ile inanç özgürlüğünü engellediği gerekçesi ile iptal edilmişti.

Flaman Bölge Hükümeti Hayvan Hakları Bakanı Ben Weyts, konuyu ülkede yaşayan Müslümanlarla istişare etmek üzere eski Çiftçiler Derneği Başkanı Piet Vanthemsche’yi arabulucu tayin etmişti. Arabulucu Piet Vanthemsche, Flaman Parlamentosu’nda önerilerini sundu. Bu önerileri temel alan milletvekilleri şoksuz kurban kesimini tamamen yasaklayan yasayı onayladı. – BRÜKSEL

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.